ابراهیم دیالم

من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست / تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

ابراهیم دیالم

من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست / تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

سه شنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۰۷ ق.ظ

طالقانی ؛ "پدر طالقانی" و "ابوذر زمان"


آیت الله سید محمود علایی طالقانی هیچ گاه  ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﻫﺎﯼ ﻣﺠﻠﺲ شورای اسلامی ﻧﻤﯽ ﻧﺸﺴﺖ . او ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺑﻮﺩ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﺍﯾﻦ ﺻﻨﺪﻟﯽﻫﺎﯼ ﺭﺍﺣﺖ ﻧﺸﺴﺖ ﻧﻤﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺑﻨﻮﯾﺴﺪ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﺭﺩ ﺭﻭﯼ ﺯﻣﯿﻦﻧﺸﺴﺘﮕﺎﻥ ﺑﺨﻮﺭﺩ.«او برای اسلام به منزله حضرت ابوذر بود، زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر برّنده بود و کوبنده.» (صحیفه نور، ج۹، ص۴۸۶)«[در ارتحال مرحوم طالقانی] چه می‌گفتند مردم؟ چه شعار می‌دادند؟ «ای نایب پیغمبر ما! جای تو خالی». این نفس مردم بود، به عنوان نایب پیغمبر این را می‌شناختند. لکن نایب پیغمبر، هم در جهات معنوی و هم در مقاومت، در مخالفت با دستگاه ظلم، نیابت، هم در مقابله با ظلم، مخالفت با جباران، مقاومت در مقابل ستمکاران و هم در روحیات، معنویات، اما انگیزه، «ای نایب پیغمبر ما» بود. شما دیدید که آن بیل و کلنگی که قبر ایشان را کنده بودند و با او خاک را بیرون آورده بودند، مردم آن بیل و کلنگ را چه می‌کردند: عشق‌بازی می‌کردند، می‌بوسیدند، حمله می‌کردند بعضی به بعض و این بیل و کلنگ را می‌بوسیدند، چرا می‌بوسیدند؟ بیل و کلنگ که بوسیدنی نیست، برای اینکه آقای طالقانی یک مرد دموکراتی بود بیل و کلنگش را می‌بوسیدند؟ به همان انگیزه‌ای که ضریح ائمه اطهار و بزرگان ما را می‌بوسند، همان انگیزه مردم را وادار کرد که بیل و کلنگش را ببوسند، برای روشنفکری‌اش نبود، برای این بود که این را «نایب پیغمبر» خودشان می‌دانستند.» (صحیفه امام، جلد ۹، ص ۵۳۴)آیت‌الله طالقانی خطاب به هیات کوبایی گفت:

«در واقع هر انقلاب علیه ظلم، علیه استبداد، علیه استثمار در هر جای دنیا که باشد از نظر ما یک انقلاب اسلامی است چرا که روح اسلام و تعالیم اسلام در جهت رفع ظلم از همه ابنای بشر، همه انسان‌ها، مظلومین و مستضعفین است ... ما در نفی استثمار، استعمار و دفاع از آزادی با مارکسیست‌ها عقاید مشترکی داریم آنچه ما قبول نداریم اصالت ماده است، ما به اصالت خدا معتقدیم، به اصالت یک منشأ باشعور و آفریننده».

به دنبال همین بحث‌ها یکی از اعضای هیات خطاب به آیت‌الله طالقانی گفت اگر اسلام این است که می‌گویید پس زنده باد اسلام. («از آزادی تا شهادت»، انتشارات ابوذر و شرکت سهامی انتشار، 263 و 265)


#ابوذر_زمان #پدر_طالقانی

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۰۶/۲۱

نظرات (۱)

واقعا مرد بزرگی بود! حیف که زود رفت...
پاسخ:
حدیث قدسی: اولیایی تحت قبائی لا یعرفهم غیری ...
(دوستان من در زیر قبای من پنهانند ، کسی جز من آنان را نمی شناسد ...)
بزرگان و اولیاء الهی هنوز و همیشه بین ما هستند .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی