ابراهیم دیالم

من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست / تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

ابراهیم دیالم

من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست / تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

سه شنبه, ۲۱ فروردين ۱۳۹۷، ۱۰:۴۸ ب.ظ

سید جواد طباطبایی: اسلام مرده است. (!!)دکتر سید جواد طباطبایی استاد فلسفه و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی اظهار نطری عجیب در مصاحبه با لکسپانسیون (L’expansion) می گوید:


« اسلام مرده است! »


سید جواد طباطبایی پیش از این در حالی مورد تقدیر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی قرار گرفت که در توصیف خودش می گوید: « سلول سلول جواد طباطبایی لیبرال است. »

در قسمتی از مصاحبه ی آن آمده است:

«جهان اسلام رویاروی تجدد قرار گرفت، ولی هنوز در قرن چهارده خود مانده است... تفسیرِ حاکم اسلامِ سنتی که در قلمرو اجتماعی توتالیتر بوده، ولی چون منطقی توتالیتر یا دست‌کم یا تمامیت‌ساز (totalisante) در قرآن نبود، از نظر سیاسی توتالیتر نمی‌شد. اسلام تحت تأثیر ایدئولوژی‌های غربی، به ویژه مارکسیسم توتالیتر شده است.»

طباطبایی که اظهارنظر چند سال پیش وی درباره میرزای نائینی و تأکید بر درستی دریافت فقیهانی چون او از مشروطه بحث‌برانگیز شد، در این مصاحبه تأکید می‌کند: «سنتِ الاهیات اسلامی از سه چهار قرن پیش تا کنون، متصلب‌تر و متصلب‌تر شده است. بر مبنای این سنت نمی‌توان پرسش جدیدی طرح کرد... حتی آیت الله‌ها هم بدون دستگاه مفهومی غربی حرفی برای گفتن ندارند. ما هنوز به شکست اسلام از درون، به خوبی توجه نکرده‌ایم.» وی تصریح می‌کند: «باید از اسلام خارج شد. امروزه، از درون این دستگاه سنت، هیچ کاری نمی‌توان کرد. امروزه، باید از اسلام سیاسی، ایدئولوژیک و ستیزه‌جو بیرون رفت. باید اسلام دوباره به یک دین، به اخلاق بدل شود... ایرانی‌ها بهای گزافی برای طرح (حکومت اسلامی) پرداختند. در ایران، اکثریت روحانیت تجربه جمهوری اسلامی را شکست‌خورده می‌دانند.»

(این مصاحبه با عنوان «به واقع، اسلام مرده است» در تاریخ یازدهم اکتبر سال 2001، اندکی پس از حادثه تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا، به چاپ رسید.)

(منبع)

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۱/۲۱

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی